Najnowsze wiadomości

Konsultacje społeczne projektu Programu Polska Wschodnia 2014 - 2020

02.10.2013Klinek dąbrowski w TVP

30.09.2013

W niedzielny poranek 29 września 2013 r. przedstawiciele gminy Dąbrowa Białostocka: Halina Raducha – przewodnicząca Dąbrowskiego Stowarzyszenia Produktu Lokalnego i burmistrz Dąbrowy Białostockiej Tadeusz Ciszkowski, gościli w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w rolniczym programie ,,Tydzień”. Gościem programu była również pani Izabella Byszewska – prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Rozmowa w studio dotyczyła produktów tradycyjnych i ich znaczenia dla konsumentów. Widzowie mieli okazję usłyszeć o Dąbrowskim Stowarzyszeniu Produktu Lokalnego i rekordowym klinku. Prezentowane były także dąbrowskie produkty lokalne.Zaułek Sulika

26.09.2013

Trwają prace przy przebudowie ul. Sulika (zaułek II).


Świetlica w Olszy błyszczy nowością

26.09.2013

Zakończył się remont świetlicy we wsi Olsza polegający na zmianie pokrycia dachowego i dociepleniu ścian.XXIX Sesja Rady Miejskiej

24.09.2013

23 września 2013 r. radni Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej obradowali na XXIX Sesji. W czasie obrad uhonorowano dąbrowskich producentów wyrobów lokalnych za ich osiągnięcia w czasie dożynek powiatowych 8 września br. w Dąbrowie Białostockiej. Jan Kułak z Hamulki został uhonorowany za wykonanie rekordowego sękacza o wadze 38 kg i długości 184 cm. Z kolei panie Halina Raducha, Karolina Strójkowska, Walentyna Lewicka, Danuta Haraszkiewicz, Dorota Karolczuk z Dąbrowskiego Stowarzyszenia Produktu Lokalnego zostały uhonorowane za rekordowy klinek twarogowy o masie 61,8 kg. Pani Halina Raducha dzień wcześniej w Poznaniu za klinek twarogowy uzyskała Perłę w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – SMAKI REGIONÓW”. W kolejnym punkcie Burmistrz wręczył nagrody nauczycielom za osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz w konkursach i zawodach sportowych na poziomie województwa (wykaz nagrodzonych tutaj). Podziękowano również pani mgr Jadwidze Toczko, odchodzącej na emeryturę nauczycielce ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu Wielkim za wieloletnią pracę pedagogiczno-wychowawczą.
Perła dla Klinka Dąbrowskiego Smacznego na targach Polagra Food 2013

24.09.2013

22 września 2013 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się gala wręczenia Pereł za produkty lokalne i regionalne w ramach konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – SMAKI REGIONÓW” zorganizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Perły wręczała prezes Izby oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z województwa podlaskiego Perły otrzymały trzy osoby, a wśród nich pani Halina Raducha z Ostrowia kolonii za klinek twarogowy – Klinek Dąbrowski Smaczny.Inauguracja sportowego roku szkolnego

24.09.2013

21 września 2013 r. na stadionie miejskim w Białymstoku odbyła się wojewódzka inauguracja sportowego roku szkolnego 2013/2014. Z tej okazji odbyło się podsumowanie poprzedniego roku szkolnego i wręczenie pucharów szkołom i samorządom za zajęcie czołowych miejsc w województwie. Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej dwukrotnie odbierał puchar za zajęcie VIII miejsca w rywalizacji szkół podstawowych oraz gimnazjów. Burmistrz Dąbrowy Białostockiej odebrał puchar za zajęcie VII miejsca w klasyfikacji gmin miejskich i miejsko-wiejskich.
Otwarcie schetynówki w Kropiwnie

13.09.201312 września 2013 r. w Kropiwnie miało miejsce oficjalne otwarcie przebudowanej drogi powiatowej nr 1247 B od drogi wojewódzkiej nr 673 – Kropiwno – Ostrowie. Droga została wykonana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój. Inwestorem był Powiatowy Zarząd Dróg w Sokółce, a wykonawcą P.H.U. KAMPOL Barbara Szymczyk, 16-200 Dąbrowa Białostocka, ul. Małyszówka kolonia 33. Długość przebudowanej drogi wynosi 3790 mb. Wartość zadania to 1.299.372,00 zł, z czego wkład Budżetu Państwa wyniósł - 649.686,00 zł, Powiatu Sokólskiego - 259.875 zł, Gminy Dąbrowa Białostocka - 389.811,00 zł.
Wojewódzkie współzawodnictwo sportowe

11.09.2013

Ukazał się komunikat Podlaskiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego podsumowujący rywalizację sportową dzieci i młodzieży za rok szkolny 2012/2013 O Puchar Marszałka Województwa Podlaskiego (gminy i powiaty) oraz O Puchar Podlaskiego Kuratora Oświaty (szkoły). W klasyfikacji powiatów Powiat Sokólski zajął II miejsce za miastem Białystok. Natomiast w klasyfikacji gmin miejskich i miejsko-wiejskich Dąbrowa Białostocka zajęła VII miejsce (na 37 sklasyfikowanych). Wyniki rywalizacji dąbrowskich szkół przedstawiają się następująco:


Pozostałe szkoły nie brały udziału w rywalizacji na poziomie województwa.


Dożynki Powiatowe Dąbrowa Białostocka 2013

10.09.2013

8 września 2013 r. przy pięknej słonecznej pogodzie w Dąbrowie Białostockiej odbyły się Dożynki Powiatowe 2013. Uroczystość została zapoczątkowana nabożeństwami w dąbrowskich świątyniach: cerkwi i kościele, gdzie starostowie dożynkowi (Agata Czarnecka z Nowinki i Karol Borowski z Hamulki) złożyli w darze chleby dożynkowe. Dary ołtarza złożyli również Spółdzielnia Mleczarska w Grajewie Zakład Produkcyjny w Dąbrowie Białostockiej i Sokółce, Zakład Masarniczy „Smak” Jerzy Szczęsny, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Dąbrowie Białostockiej, gospodarstwo pasieczne Państwa Konstańczuków, Podlaska Izba Rolnicza, dąbrowskie ogrody działkowe. Natomiast wieńce dożynkowe zostały przygotowane przez sołectwo Ostrowie kolonia, Szudziałowo, Nowy Dwór, Sidrę i Sokółkę. Na stadionie miejskim goście dożynkowi mogli obejrzeć wystawy maszyn rolniczych, zapoznać się z ofertą handlową oraz doradczą różnych instytucji. Zakupić regionalne artykuły spożywcze. Odbyła się również XIV Powiatowa Wystawa Konia Sokólskiego (więcej tutaj). W czasie ceremonii dożynkowej gospodarz dożynek Starosta Sokólski Franciszek Budrowski powitał zebranych gości oraz podziękował rolnikom za ich trud. Starostowie dożynkowi wręczyli mu chleb upieczony z tegorocznej mąki, który następnie rozdzielili pomiędzy osoby obecne na widowni. Po ceremonii dożynkowej odbył się turniej wsi, w którym rywalizowały reprezentacje: Jasionówki kolonia, Klimówki (gmina Kuźnica), Nowego Dworu, Szudziałowa. Osoby zasłużone dla rozwoju rolnictwa na terenie dąbrowskiej gminy zostały wyróżnione Odznaką Honorową Zasłużony dla Rolnictwa przyznaną przez MRiRW Stanisława Kalembę (wykaz odznaczonych tutaj). Następnie zostały wyróżnione osoby i instytucje, które mają najładniej zagospodarowane przyzagrodowe oczyszczalnie ścieków (więcej tutaj). Jednym z celów dożynek była promocja dąbrowskich produktów regionalnych. Pan Jan Kułak z Hamulki, który wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Chata za wsią”, podjął trud upieczenie rekordowego sękacza. I dokonał tego. Z 500 jaj i innych składników upiekł sękacz o wadze 38 kg i długości 184 cm. Po upieczeniu i zważeniu sękaczem mogli się poczęstować wszyscy chętni. Z kolei Halina Raducha, Karolina Strójkowska, Walentyna Lewicka, Danuta Haraszkiewicz, Dorota Karolczuk z Dąbrowskiego Stowarzyszenia Produktu Lokalnego zrobiły klinek twarogowy o masie 61,8 kg. Na wytworzenie rekordowego klinka zużyto 400 l mleka. Mistrzostwo tej pracy polegało również na tym, że twaróg trzeba było odcisnąć w jednym dużym serniku. Przyznano także nagrody w konkursach: serowe pyszności oraz strofy o serze (nagrodzeni tutaj). Wieczorem widzów bawił zespół cygański „Talizman” oraz nasz dąbrowski zespół wokalny „Ad Rem”. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk, który w tym dniu obchodził swoje 67 urodziny. Zebrani mieszkańcy gminy odsiewali mu tradycyjne sto lat. Wieczór został zakończony tańcem z ogniami oraz pokazem sztucznych ogni.
V Sztafeta

06.09.2013

5 września 2013 r. na stadionie miejskim w Dąbrowie Białostockiej odbyła się już V Dąbrowska Sztafeta 12-godzinna. Każdy mieszkaniec gminy mógł przebiec dystans 400 m i przekazać pałeczkę sztafetową następnemu uczestnikowi. W tegorocznej sztafecie wzięło udział 423 biegaczy. Najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 72. Wszyscy uczestnicy przebiegli łącznie 169,2 km.Wyremontowany przystanek autobusowy w Bagnach

05.09.2013

3 września 2013 r. oddano do użytku wyremontowany przystanek autobusowy w Bagnach. Poprzedni był blaszany z uszkodzonymi ścianami.


Gminny Dzień Pamięci

03.09.2013

1 września 2013 r. o godz. 20.00 przy pomniku ku czci gen. Nikodema Sulika mieszkańcy gminy Dąbrowa Białostocka oddali cześć tym wszystkim, którzy w XIX i XX w. walczyli i ginęli za wolną i demokratyczną Polskę.Złote Gody

03.09.2013

31 sierpnia 2013 r. w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej miała miejsce uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medale zostały przyznane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a wręczali je Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Tadeusz Ciszkowski i Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej Antoni Hrynkiewicz. Nagrodzonych zostało 26 par małżeńskich. Jednocześnie władze gminne uhonorowały pamiątkowym grawertonem 6 par małżeńskich, które obchodziły Diamentowe Gody, czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego.


Modernizacja Roku 2012

29.08.201328 sierpnia 2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce gala podsumowująca XVII edycję ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku. Do konkursu zgłoszone zostały 832 projekty, z czego do finału zakwalifikowano 72. Gmina Dąbrowa Białostocka odniosła znaczący sukces uzyskując „Wyróżnienie – Modernizacja Roku 2012” za modernizację wnętrz sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej. Należy dodać, że zadanie to zostało wykonane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej VI. Rozwój Infrastruktury Społecznej, Działania 6.1. Rozwój infrastruktury z zakresu edukacji. Całkowita wartość Projektu wyniosła 709.855,35 PLN, z czego środki unijne stanowiły 390.420,43 PLN, a środki gminy to 319.434,92 PLN.

Prace przy przebudowie ul. Kołłątaja

29.08.2013Trwają prace przy przebudowie ul. Kołłątaja. Wykonana została kanalizacja deszczowa i sanitarna. Trwa budowa chodników. Pozostanie tylko wylanie asfaltu i ulica będzie gotowa do eksploatacji. Zadanie wykonywane jest w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych – Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”.


V Dąbrowska Sztafeta 12-godzinna

29.08.2013


"Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych"

27.08.2013


Dożynki Powiatowe

26.08.2013


Wyróżnienie dla klinka dąbrowskiego

26.08.2013

22 sierpnia 2013 r. w Białymstoku Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zorganizowała konkurs „Nasze kulinarne dziedzictwo – Smaki Regionów”. W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt wyrobów kulinarnych z całego Podlasia. Stawką było uzyskanie nominacji na targi Polagra Food w Poznaniu, gdzie będą przyznawane najlepszym produktom tytuły: „Perła 2013”. W konkursie olbrzymi sukces odniósł klinek twarogowy dąbrowski przygotowany przez panią Halinę Raducha z Ostrowia kolonii uzyskując nominację do poznańskiej nagrody. Życzymy Pani Halinie uzyskania „Perły 2013”.


Harmonogram odbioru odpadów komunalnych

23.08.2013

Harmonogramy odbioru odpadów komunalnych dostępne są w zakładce Gospodarka odpadami w gminie.


Ostatnie dni z bocianami i szpakami

23.08.2013

Ptaki wędrowne przygotowują się do odlotów. We wsi Ostrowie grupa bocianów „sejmikowała” i żerowała na świeżo zaoranym polu, a stado szpaków intensywnie trenowało wspólny lot w gromadzie.Informacja Starostwa Powiatowego w Sokółce o rozpoczęciu prac geodezyjnych

22.08.2013


Urząd z certyfikatem

21.08.2013

Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej uzyskał na kolejne trzy lata certyfikat PN-EN ISO 9001 : 2009.


Gminny Dzień Pamięci

21.08.2013


Aktywność wyznacznikiem lepszego jutra – aktywizacja społeczno – zawodowa rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu gminy Dąbrowa Białostocka

21.08.20131 sierpnia br. rozpoczął się kurs prawa jazdy kat. B zorganizowany dla 14 beneficjentów projektu. Kurs zorganizowany jest w wymiarze 60 godzin. Do końca listopada br. uczestnicy kursu przejdą cykl zajęć teoretycznych oraz praktycznych w tym jazdy na placu manewrowym i w ruchu miejskim.
W ramach Projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej w 2013 roku współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 19 sierpnia rozpoczęło się również szkolenie zawodowe: Asystent osoby niepełnosprawnej. Osoby biorące udział w szkoleniu po uzyskaniu pozytywnych wyników egzaminu otrzymają certyfikaty potwierdzające ukończenie w/w kursu.


Przystanek autobusowy Bagny

20.08.2013

Trwa przebudowa przystanku autobusowego Bagny.Komunikat Wojewody Podlaskiego

19.08.2013

z dnia 14 sierpnia 2013 r. w związku z wydanym przez Wojewodę Podlaskiego Rozporządzeniem Nr 1/2013 Wojewody Podlaskiego z dnia 8 sierpnia 2013 r. w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Woj. Podl., poz.3184 z 9.08.2013 r.). Treść komunikatu znajduje się tutaj.


Kanalizacja w ul. Małyszówka

19.08.2013

Trwa budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Małyszówka.


Starsze wiadomości: Strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88