Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 jest finansowany ze środków Solidarnościowego Funduszu w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Głównym celem Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 realizowanego na terenie gminy Dąbrowa Białostocka jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne do wyżej wymienionego (zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), zamieszkałych na terenie naszej Gminy.
W 2024 roku Program skierowany jest dla 14 dorosłych osób niepełnosprawnych zamieszkujących na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka, w tym:
• 12 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym 6 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
• 2 osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w tym 1osoby posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną.
Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych w ramach podpisanej umowy na realizację Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 realizowanego na terenie gminy Dąbrowa Białostocka ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na 1 uczestnika wynosi nie więcej niż:
- 700 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 500 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- 480 godzin rocznie dla osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
- 360 godzin rocznie dla osoby niepełnosprawnej posiadającej orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Za realizację usługi asystencji osobistej Uczestnik Programu nie ponosi odpłatności.
W pierwszej kolejności, asystentem może zostać osoba wskazana przez Uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem iż nie jest ona członkiem rodziny Uczestnika Programu, jego opiekunem prawnym lub osobą zamieszkującą z Uczestnikiem Programu.
Na potrzeby Programu za członka rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika Programu, wskazuje go właściwa uczestnikowi gmina z uwzględnieniem postanowień Programu w zakresie niezbędnych kwalifikacji, tj.
1) posiadania dokumentu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta,
lub
2) posiadania co najmniej 6 – miesięcznego, udokumentowanego doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np.: doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r., poz.901), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa w ust.10 Programu, finansowane ze środków publicznych.
Usługi asystencji osobistej mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której asystent rozpoczyna realizację usługi asystencji osobistej. Do czasu realizacji usługi asystencji osobistej nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.
Asystent realizuje usługi wyłącznie na rzecz osoby z niepełnosprawnością, na podstawie jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla osób trzecich, w tym członków rodziny osoby z niepełnosprawnej. Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę niepełnosprawnością. Zadaniem asystenta nie jest podejmowanie decyzji za osobę z niepełnosprawnością, lecz wyłącznie udzielenie jej pomocy lub wsparcia w realizacji osobistych celów.
Procedura zgłoszenia uczestników Programu.
W celu przystąpienia do udziału w Programie należy dostarczyć komplet dokumentów, na który składa się:
• karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
• orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (oryginał do wglądu),
• zakres czynności w ramach usług asystenta do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
• podpisane klauzule informacyjne RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024
Komplet dokumentów należy składać do dnia 12 lutego 2024 roku do godz. 15.00
• bezpośrednio do Sekretariatu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej, ul. Solidarności 1 (pok. 40, budynek Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej), 16-200 Dąbrowa Białostocka,
• za pośrednictwem poczty na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej, ul. Solidarności 1, 16-200 Dąbrowa Białostocka.
Wpływ dokumentów do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej zostanie potwierdzony pieczęcią (data wpływu, godz. wpływu) oraz odnotowany na liście wpływu dokumentów - Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 wraz z nadaniem kolejnego numeru.
Gmina przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1) osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepoprawności;
2) osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
2) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
O zakwalifikowaniu się do Programu decydować będzie kolejności wpływu zgłoszeń uczestników ich kompletność, spełnienie warunków określonych w Programie, a także dostępność usług asystencji osobistej na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi.
Po dniu 12 lutego 2024 roku nabór do Programu będzie prowadzony pod warunkiem dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego oraz uzyskaniu zgody Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na zmianę wskaźników realizacji Programu.
Osoba z niepełnosprawnością zakwalifikowana do udziału w Programie, zostanie telefonicznie poinformowana o tym fakcie przez pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej w terminie nie dłuższym niż 3 dni robocze od dnia zakwalifikowania.
Szczegółowe informacje w zakresie realizacji Programu dostępne są w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Białostockiej pok. 27 oraz pod numerem telefonu 85 7121246.
W sytuacji trudności ze złożeniem wniosku prosimy o kontakt telefoniczny 85 7121246.
Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647 z późn. zm.).