2023-02-09
Podpisanie umów na przebudowę przystanku/peronu w Dąbrowie Białostockiej i Różanymstoku.
Dzięki współpracy samorządu gminy i województwa z PKP PLK udało się wpisać peron w Dąbrowie Białostockiej i Różanymstoku do realizacji. Środki pochodzą z Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 w woj. Podlaskim. 2 682 miliona otrzyma Dąbrowa Białostocka, 1 278 miliona Różanystok, Razem 3 miliony 960 tys. zł.
Umowy na przebudowę peronów podpisał w czwartek, 9 lutego 2023 roku, Andrzej Kierman, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Białymstoku z przedstawicielem wykonawcy. W wydarzeniu uczestniczył Burmistrz Artur Gajlewicz, Radny Wojewódzki Paweł Wnukowski, Wicewojewoda Podlaska Bogusława Szczerbińska.
Poprzednie rządy nie pamiętały o takich małych miejscowościach jak nasza. Dziękuje tym, którzy postawili na Dąbrowę Białostocką. Jest to dla nas ogromna możliwość rozwoju i przyczyni się do polepszenia sytuacji gminy i jej mieszkańców. Dziękujemy za wsparcie Pawłowi Wnukowskiemu – powiedział Burmistrz Artur Gajlewicz.
Dobre zmiany na podlaskich torach w 2023 roku.
Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków na lata 2021-2025 w województwie podlaskim umożliwia przebudowę 12 przystanków. Jego celem jest ograniczanie wykluczenia komunikacyjnego i ułatwianie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Od grudnia pasażerowie korzystają z wygodniejszego i lepiej zlokalizowanego peronu w Kleszczelach. Również w Suchowolcach na linii Białystok – Czeremcha podróżni od maja wsiadają do pociągów z nowego peronu. Dodatkowo zabezpieczony zostanie sygnalizacją świetlną i dźwiękową pobliski przejazd kolejowo-drogowy. Kolejne prace obejmą przystanek Gregorowce na linii Białystok – Czeremcha oraz przystanki Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, Płociczno k. Suwałk na linii Sokółka – Suwałki. Trwają procedury związane z wyłonieniem wykonawców prac.
Źródło: https://www.plk-sa.pl/
2022-07-20
Przedmiotem trwającego zamówienia jest wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z koncepcją wielobranżową dla budynku dworca. Posłużą one PKP SA do przeprowadzenia postępowania przetargowego w formule projektuj i buduj.
Dworzec znajduje się w woj. podlaskim, przy linii nr 40 Sokółka – Suwałki. Obiekt, wybudowany w 1963 r., jest czynny. Oprócz poczekalni znajduje się w nim także nastawnia. Od strony miasta wejście znajduje się na górnym poziomie. Natomiast perony znajdują się niżej, na wysokości piwnicy budynku. Jego stan określany jest jako średni.
Założono wariant z przebudową budynku. We wnętrzu zaplanowano hol dworcowy pełniący funkcję poczekalni, toalety, biletomat oraz pomieszczenia dla samorządu (w miejscu obecnych pomieszczeń kasy). Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – powstanie winda dostępna z wewnątrz i zewnątrz. Pomieszczenia nastawni zostaną wyremontowane zgodnie z wytycznymi PKP PLK.
Obiekt zmieni swoją formę architektoniczną. Część budynku nad głównym wejściem zostanie podwyższona w celu dodania wieży zegarowej. Przewidziano zmianę kształtu i rozmiaru okien – wprowadzone zostaną duże przeszklenia.
Zagospodarowane zostanie otoczenie. Przewidziano wytyczenie 28 miejsc postojowych, w tym dwóch stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Powstanie wiata na rowery, dojścia zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną schody zewnętrzne wraz z zadaszeniem.
Termin składania ofert mija 18 lipca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego i koncepcji wielobranżowej przeznaczono 30 tygodni.
PKP SA podpisały porozumienie z samorządem. Ten zobowiązał się do wynajęcia powierzchni w budynku – pod takim warunkiem PKP SA zgodziły się na przeprowadzenie przebudowy.
mat. PKP SA
Krok bliżej do inwestycji dworcowej w Dąbrowie Białostockiej. Dzięki sygnowanemu dokumentowi Polskie Koleje Państwowe S.A. zobowiązały się do przeprowadzenia inwestycji w Dąbrowie Białostockiej pod warunkiem wynajęcia przez lokalny samorząd przestrzeni na dworcu po zakończeniu jego przebudowy. Taka współpraca pozwoli na połączenie na dworcu funkcji obsługi podróżnych z usługami dla mieszkańców. Po przebudowie obecnego budynku dworca w Dąbrowie Białostockiej, oprócz przestrzeni związanej z obsługą podróżnych (poczekalnia, toalety), gmina na wynajętej powierzchni planuje otwarcie punktu informacji i promocji regionu. W budynku znajdą się również pomieszczenia związane z obsługa ruchu kolejowego. PKP S.A. zobowiązały się do wykończenia lokalu zgodnie z przyjętym przez samorząd standardem. Strony porozumienia zobligowały się również do współpracy na każdym etapie inwestycji.
PKP S.A. bardzo szeroko współpracują z samorządami w całej Polsce. Jednym z przejawów tych działań jest współdziałanie przy inwestycjach dworcowych. W wielu miejscach w kraju ten model już zadziałał. PKP zainwestowały w dworzec, a powierzchnie na nim wynajął samorząd. Na przykład na otwartych w tym tygodniu po przebudowie dworcu w Kobylnicy (woj. wielkopolskie) działa świetlica wiejska, natomiast w Pobiedziskach za jakiś czas otwarta zostanie biblioteka. Podobny efekt chcemy uzyskać w Dąbrowie Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Obecnie przebudowa dworca w Dąbrowie Białostockiej jest na etapie przygotowania. W najbliższym czasie zostanie sporządzony program funkcjonalno-użytkowy, określający wstępny zakres inwestycji. Będzie on uszczegółowiony na etapie opracowania dokumentacji projektowej. Jednak już dziś można powiedzieć, że przebudowa dworca obejmie poprawę jego estetyki, funkcjonalności oraz umożliwi dostosowanie budynku do współczesnych standardów obsługi podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Z kolei dzięki instalacji nowoczesnych systemów monitoringu i przeciwpożarowych nastąpi poprawa bezpieczeństwa na dworcu i w ich otoczeniu. Zmieni się również teren sąsiadujący z dworcem, gdzie zaplanowano nowe miejsca parkingowe oraz stojaki dla rowerów.
Dworzec w Dąbrowie Białostockiej został wpisany do obecnego Programu Inwestycji Dworcowych w ubiegłym roku. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i realizowana w formule Projektuj i Buduj. Wstępnie szacowany termin zakończenia inwestycji to jesień 2024 roku.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to, aby nasz dworzec został wyremontowany w 100% ze środków PKP S.A. Marszałkowi Arturowi Kosickiemu, Radnemu Pawłowi Wnukowskiemu, Przewodniczącemu Rady Adamowi Wojteczko, Radnym Zbigniewowi Bałdowskiemu, Łukaszowi Owsiejko, Dyrektorowi PKP S.A. Wojciechowi Zabłockiemu.
19.01.2022r. odbyło się spotkanie online Burmistrza Dąbrowy Białostockiej Artura Gajlewicza wraz z Radnym Zbigniewem Bałdowskim i Kierownikiem Marianem Lichanów z przedstawicielami PKP S.A w Warszawie. Spotkanie miało na celu określenie współpracy w realizacji Przebudowy Dworca Kolejowego w Dąbrowie Białostockiej. Burmistrz zapewnił, dyrektora Wojciecha Zabłockiego o pomocy w realizacji zadania oraz współpracy przy uzgodnieniach. Podczas rozmów zaprezentowano Program Funkcjonalno Użytkowy nowego dworca i zagospodarowanie terenu. Do końca pierwszego kwartału 2022 roku zostanie ogłoszony przetarg na realizacje przebudowy.
11 marca 2021 r. Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej oraz Radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego Pawłem Wnukowskim wzięli udział w spotkaniu, na którym Prezes PKP S.A. Ireneusz Maślany potwierdził, że dworzec PKP w Dąbrowie Białostockiej zostanie wyremontowany do 2023 r. Podczas spotkania omówiono koncepcję nowego dworca z dyrektorem Wojciechem Zabłockim oraz pracownikami PKP.
Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz składa serdeczne podziękowania za wsparcie tego pomysłu: Marszałkowi Województwa Podlaskiego Arturowi Kosickiemu, Radnemu Województwa Podlaskiego Pawłowi Wnukowskiemu oraz Radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej: Zbigniewowi Bałdowskiemu oraz Łukaszowi Owsiejko.
11 stycznia 2021 r. w Warszawie w siedzibie PKP S.A. odbyło się spotkanie z Panem Dyrektorem Wojciechem Zabłockim, na którym udział wzięli Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Paweł Wnukowski oraz Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej Łukasz Owsiejko.
Podczas spotkania na ręce dyrektora złożony został list intencyjny w zakresie przebudowy dworca kolejowego położonego przy ul. Dworcowej w Dąbrowie Białostockie. List poparły Gmina Suchowola, Gmina Lipsk, Gmina Nowy Dwór oraz Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki warz z Zarządem Województwa Podlaskiego.