CO TO JEST PLAN OGÓLNY ?
Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny ma wskazywać, w jakich częściach miasta będą mogły powstać parki, drogi, osiedla mieszkaniowe czy miejsca pracy. Dokument w formie cyfrowej będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia (grafiki i tekstu).
Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi. Zgodnie z nową ustawą, plan ogólny musi zostać uchwalony do końca 2025 roku.
Plan ogólny gminy będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:
- stref planistycznych (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
- gminnych standardów urbanistycznych (określenie intensywności, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne pozwolą na zrównoważony i harmonijny rozwój miasta.
Zawartość planu ogólnego
Najważniejszym elementem planu ogólnego jest wyznaczenie na obszarze gminy stref planistycznych, dla których ustala się profil funkcjonalny oraz parametry zabudowy i zagospodarowania terenu. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii wskazuje 13 takich stref i dla każdej z nich określa profil funkcjonalny i minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej. Są to:
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną – symbol literowy SW;
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną - SJ;
- strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową - SZ;
- strefa usługowa - SU;
- strefa handlu wielkopowierzchniowego - SH;
- strefa gospodarcza - SP;
- strefa produkcji rolniczej - SR;
- strefa infrastrukturalna -SI;
- strefa zieleni i rekreacji - SN;
- strefa cmentarzy - SC;
- strefa górnictwa - SG;
- strefa otwarta - SO;
- strefa komunikacyjna - SK.
Etapy tworzenia planu ogólnego:
- Przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego.
- Zbieranie wniosków od mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości.
- Zawiadomienie instytucji i organów właściwych do uzgodnienia i opiniowania projektu o przystąpieniu do sporządzenia projektu planu ogólnego.
- Analiza wniosków, podczas której pod uwagę brane będą obowiązujące przepisy prawa oraz zasady planowania przestrzennego.
- Stworzenie projektu planu ogólnego przez specjalistów różnych dziedzin (urbanistyki, środowiska, infrastruktury itp.).
- Uzgodnienia i opinie projektu planu ogólnego przez właściwe instytucje i organy.
- Wprowadzenie zmian wynikających z uzgodnień i opinii.
- Konsultacje społeczne przygotowanego projektu planu ogólnego. W tym czasie będzie można zapoznać się z materiałami i zgłosić swoje uwagi.
- Wprowadzenie zmian wynikających z konsultacji społecznych oraz złożonych uwag.
- Ewentualne ponowne uzgodnienie projektu planu ogólnego oraz wprowadzenie zmian wynikających z uzgodnień.
- Uchwalenie przez radę gminy planu ogólnego.
PODSTAWA PRAWNA I FORMALNA
Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758).
ETAP PRAC
2025-01-08