Komunikat ws wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie w ramach PP Czyste Powietrze.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Wstrzymanie nie dotyczy wniosków o płatność oraz wniosków o wypłatę zaliczki.
Obecna sytuacja jest podyktowana troską o beneficjentów programu, ukierunkowaniem na gospodarność wydatkowania środków publicznych oraz w szczególności potrzebą osiągania celów programu i zaplanowanych efektów ekologicznych. Finalizowane są prace nad gruntowną reformą i naprawą programu Czyste Powietrze, mającą na celu zatrzymanie nadużyć oraz zwiększenie efektywności.
W lepszej, nowej odsłonie program wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
Gminny punkt konsultacyjno-informacyjny pracuje na takich samych zasadach jak dotychczas:
Wtorki w godz. 8:00 – 15:00
Środy w godz. 8:00 – 15:00
Czwartki w godz. 8:00 – 14:00
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 268 wnioski na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 5 040 657 zł
W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji (zł) |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
129 |
51 |
2 016 211 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
139 |
40 |
3 024 446 |
*dane aktualne na dzień 30.09.2024r.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 236 wnioski na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę: 4 243 022 zł
W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
119 |
50 |
1 763 352 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
117 |
37 |
2 479 670 |
*dane aktualne na dzień 30.06.2024r.
Sprawdzaj firmy podające się za operatorów programu Czyste Powietrze.
Uważaj na firmy, które zapraszają Cię na spotkanie i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi Czystego Powietrza czy instytucji zarządzających programem. Bądź czujny, zapytaj o tego wykonawcę w swojej gminie. I niech Cię nie zmyli fakt, że spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców jest organizowane w wynajętej sali gminy czy urzędu.
Przypominamy, że ogólnopolski pogram Czyste Powietrze – pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wdrażany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, gminami w całej Polsce (mamy ponad 2 tys. zaangażowanych JST) oraz wybranymi bankami. Wszystkie te instytucje – w tym listę gmin prowadzących punkty konsultacyjno-informacyjne Czystego Powietrza i banków oferujących Kredyt Czyste Powietrze – znajdziesz na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl.
Nie promujemy w naszym programie konkretnych urządzeń i materiałów, ani firm wykonawczych czy instalacyjnych, dlatego sprawdzaj z kim współpracujesz i co wybierasz, bo robisz to na własne ryzyko.
Kto jest operatorem programu Czyste Powietrze ?
Obecnie trwa też pilotaż operatorów programu Czyste Powietrze, którzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia, ale tylko w dwóch województwach. W pozostałych nie prowadzimy tego typu działań.
Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami (więcej pod linkiem: czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy/malopolskie) oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów (czystepowietrze.gov.pl/partnerzy/operatorzy).
W żadnym innym województwie nie prowadzimy programu operatorskiego, dlatego bądź uważny, gdy ktoś puka do Twoich drzwi i wspierając się znakiem graficznym programu, czy nazywając się operatorem lub partnerem Czystego Powietrza namawia do współpracy przy uzyskaniu dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację Twojego domu. Są to nieuczciwe praktyki, wykorzystujące Twoją niewiedzę i mogące skończyć się konsekwencjami finansowymi (np. będziesz musiał oddać zaliczki, które w Twoim imieniu i za Twoją zgodą pobierze nieuczciwy wykonawca).
Niebawem operatorzy w całej Polsce
Przy okazji informujemy, że na bazie doświadczeń z dwóch wspomnianych pilotaży, pracujemy nad ogólnopolskim programem operatorów Czyste Powietrze, którzy będą w zasięgu ręki naszych wnioskodawców w każdym województwie. Takie rozwiązanie planujemy na 2025 r., o jego szczegółach będziemy informowali m.in. na stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Tymczasem uważaj, sprawdzaj i nie daj się naciągnąć nieuczciwym firmom.
Przypominamy, że od 14 czerwca 2024 r. dotacja z programu Czyste Powietrze na pompę ciepła, kocioł zgazowujący drewno lub kocioł na pellet może być udzielona tylko wtedy, gdy urządzenie wpisane jest na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM). Lista ZUM dostępna jest pod linkiem: https://lista-zum.ios.edu.pl.
Szczegóły ws. zmian programu Czyste Powietrze:
https://czystepowietrze.gov.pl/media/informacje-prasowe/nowe-zasady-w-programie-czyste-powietrze."
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, iż w poniedziałek 22 kwietnia 2024 r. został uruchomiony nabór w zmienionej wersji programu „Czyste Powietrze”.
Zaktualizowana dokumentacja (w tym nowy formularz wniosku o dofinansowanie) został upubliczniony w dniu 22 kwietnia 2024 r. Lista aktualnie obowiązujących dokumentów znajduje się pod adresem: https://portal.wfosigw.bialystok.pl/dokumenty-od-22042024-r
Poniżej przedstawiamy zestawianie najważniejszych zmian:
- Zmiany dotyczące pomp ciepła, kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, dofinansowywanych w ramach Programu.
Kosztem kwalifikowanym w ramach Programu mogą być wyłącznie pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/.
Ww. warunek obowiązuje dla umów o dofinansowanie zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie składanych od 22.04.2024 r., w ramach których są przedstawiane do rozliczenia faktury/równoważne dokumenty księgowe dotyczące zakupu lub montażu ww. urządzeń wystawione od dnia 14.06.2024 r. Finansowane w ramach wyżej wymienionych umów pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie nie znajdujące się na liście ZUM mogą być kosztem kwalifikowanym tylko w przypadku, w którym wszystkie faktury (lub równoważne dokumenty księgowe) dotyczące zakupu lub montażu urządzenia będą wystawione do końca okresu przejściowego tj. do dnia 13.06.2024 r.
- Wprowadzenie ograniczenia możliwości wnioskowania w ramach Części 3) Programu (najwyższy poziom dofinansowania).
Zgodnie z wprowadzoną zmianą, Beneficjent, który skorzysta z dofinansowania w ramach Części 3) Programu na dany budynek/lokal mieszkalny na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego od 22.04.2024 r. (tj. zawarł umowę dotacji i nie została ona rozwiązana lub zmieniona na umowę dotacji w ramach Części 1) Programu)., będzie mógł wnioskować o dofinansowanie na kolejne budynki/lokale mieszkalne, po zakończeniu okresu przejściowego tj. od dnia 14.06.2024 r., tylko w ramach Części 1) Programu (podstawowy poziom dofinansowania).
- W ramach zmiany Programu doprecyzowano, że nie są kwalifikowane koszty w ramach Programu w sytuacji, gdy małżonek Beneficjenta pozostający z nim w ustawowej wspólności majątkowej, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, dokonuje sprzedaży lub dostawy lub wykonuje usługę i wystawia fakturę lub równoważny dokument księgowy na Beneficjenta (obowiązuje dla wszystkich wniosków o dofinansowanie niezależnie od daty wystawienia faktury jak również dla obecnej i wcześniejszych wersji Programu).
- Doprecyzowano w warunkach umowy dotacji z prefinansowaniem, iż warunkiem wypłaty zaliczki na rachunek bankowy wykonawcy, jest złożenie do WFOŚiGW podpisanej własnoręcznie przez Beneficjenta (podpis nie może być złożony przez pełnomocnika) dyspozycji wypłaty zaliczki (na przygotowanym wzorze, który beneficjent otrzyma wraz z pismem informującym o zawarciu umowy) wraz z kopią faktury zaliczkowej wystawionej na Beneficjenta lub Beneficjenta i małżonka wspólnie. Beneficjent jest zobowiązany złożyć dyspozycję wypłaty zaliczki w terminie umożliwiającym dokonanie przez WFOŚiGW wypłaty tej zaliczki w terminie określonym w Programie, nie później niż 5 dni roboczych przed upływem tego terminu. WFOŚiGW informuje Wnioskodawcę o dacie dokonania wypłaty zaliczki.
- Określono w warunkach umowy dotacji z prefinansowaniem czas na złożenie wniosku o płatność, rozliczającego zakres przedsięwzięcia wynikający z danej umowy z wykonawcą, do 120 dni od daty wypłaty zaliczki dotyczącej realizacji tej umowy z wykonawcą. Czas na zrealizowanie całego przedsięwzięcia w ramach umowy dotacji z prefinansowaniem pozostaje bez zmian tj. 18 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
- W przypadku składania wniosku przez Pełnomocnika wymagane jest pełnomocnictwo z podpisem własnoręcznym Wnioskodawcy notarialnie poświadczonym tj. podpisem własnoręcznym złożonym przez Wnioskodawcę na pełnomocnictwie w obecności notariusza bądź wcześniej złożonym podpisem uznanym przez Wnioskodawcę przed notariuszem za własnoręczny.
- Usunięto możliwość złożenia oświadczenia przez beneficjenta o opłaceniu faktur lub równoważnych dokumentów księgowych, pozostawiono oświadczenie wystawcy faktury tj. wykonawcy lub sprzedawcy a także pozostałe dokumenty potwierdzające dokonanie zapłaty przez beneficjenta.
- Wydłużono okres wydatkowania środków przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej z 30.09.2029 r. do 31.12.2029 r
- Przedsięwzięcia realizowane w ramach Programu będą od 22.04.2024 r. finansowane m.in. ze środków Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności, Działanie FENX. 01.01 Efektywność Energetyczna, Typ projektu: Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – wkład w Program Czyste Powietrze. WFOŚiGW realizują projekty grantowe dot. Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze" polegające na udzielaniu grantów na realizację zadań służących osiągnięciu celu tego projektu przez grantobiorców. W związku z powyższym w dokumentacji wprowadzono odpowiednie pojęcia i definicje.
- W konsekwencji wprowadzonych zmian Programu, zmianie ulega również dokumentacja wdrożeniowa, w tym m.in. wzór wniosku o dofinansowanie oraz wzór wniosku o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania. Nowe wzory wniosków o dofinansowanie i o płatność pojawią się w systemie GWD od dnia 22.04.2024 r.
NADCHODZĄCE ZMIANY W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE
Planowane daty:
Wejście w życie Programu ze zmianami: 22 kwietnia 2024 r. (rozpoczęcie naboru). Zakończenie okresu przejściowego: 13 czerwca 2024 r.
Zakres:
- Wprowadzenie obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM - https://lista-zum.ios.edu.pl/).
Pompy ciepła albo kotły na biomasę nieznajdujące się na liście ZUM mogą być kosztem kwalifikowanych tylko w przypadku, w którym faktura (lub równoważny dokument księgowy) dotyczące zakupu lub montażu będą wystawione do 13.06.2024 r.
W przypadku pomp ciepła (również do cwu) oraz kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie i kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie, gdy do rozliczenia przedstawiana będą faktury/równoważne dokumenty księgowe dotyczące zakupu lub montażu tych urządzeń wystawione od 14.06.2024 r., do dofinansowania kwalifikują się wyłącznie urządzenia znajdujące się na liście Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) dostępnej na stronie internetowej: https://lista-zum.ios.edu.pl.
W związku z powyższym, niezależnie od daty złożenia wniosku o płatność, dotyczącego umowy zawartej na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego od 22.04.2024 r., o wymogu znajdowania się danego urządzenia na liście ZUM decyduje data wystawienia faktury/równoważnego dokumentu księgowego dotyczące jego zakupu lub montażu.
Od dnia 14.06.2024 r. lista ZUM będzie zawierała wyłącznie pompy ciepła, dla których dostarczono wymagane wyniki badań i zostały one pozytywnie zweryfikowane przez ekspertów IOŚ-PIB.
- Możliwość uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania tylko na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny albo jeden lokal mieszkalny w takim budynku.
Od 14.06.2024 r. w ramach wniosku o dofinansowanie składanego w części 2 albo 3 programu, wnioskodawca będzie musiał odnieść się do następującego stwierdzenia ( tj. zaznaczyć TAK albo NIE):
Uzyskałem dofinansowanie, na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego od 22.04.2024, w ramach NAJWYŻSZEGO poziomu dofinansowania (zgodnie z 3 Częścią Programu) na inny budynek lub lokal mieszkalny niż wskazany w niniejszym wniosku (tj. zawarłem umowę dotacji i nie została ona rozwiązana lub zmieniona na umowę dotacji w ramach Części 1) Programu).
Jeżeli wnioskodawca zaznaczy twierdząco, to wówczas będzie mógł wnioskować tylko o dofinansowanie tylko w ramach części 1) PPCP.
Dla wszystkich WOD, w ramach Części 2) i 3) Programu składanych od 14.06.2024r., na etapie oceny WOD oraz na etapie oceny WOP wfośigw będzie dokonywał sprawdzenia czy Wnioskodawca/Beneficjent nie jest już Beneficjentem Części 3) Programu, w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym (na terenie całego kraju). Sprawdzeniu będzie podlegała pula wszystkich WOD złożonych w ramach Programu obowiązującego od 22.04.2024 r..
Wniosek o dofinansowanie złożony przed 22 kwietnia 2024 r. – ocena wniosku, realizacja przedsięwzięcia i rozliczenie dotacji na obecnych zasadach, czyli m.in. brak obligatoryjności wyboru pomp ciepłą i kotłów na biomasę z listy ZUM.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 223 wnioski na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 3 169 115 zł. W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
113 |
47 |
1 444 843 zł |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
110 |
33 |
1 724 272 zł |
*dane aktualne na dzień 31.12.2023r.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 190 wniosków na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 2 324 008 zł. W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
95 |
46 |
996 467 zł |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
95 |
32 |
1 327 541 zł |
*dane aktualne na dzień 31.12.2023r.
Nowa odsłona strony internetowej https://czystepowietrze.gov.pl/
Dokumenty o programie Czyste Powietrze pod ręką, proste, intuicyjne menu, poprawiona nawigacja, odświeżona szata graficzna – tak wygląda nowa odsłona serwisu internetowego czystepowietrze.gov.pl. Przebudowa strony Czystego Powietrza była ukierunkowana na potrzeby beneficjentów programu, którzy mają teraz dostęp do bardziej przystępnych i przejrzystych informacji.
Strona będzie się rozwijać pod kątem potrzeb beneficjentów i zmian programu. W ramach tych działań, został właśnie przygotowywany i udostępniony przewodnik wideo po nowej odsłonie strony dla nowych użytkowników,
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 147 wniosków na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 1 878 134 zł
W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
77 |
44 |
869 643 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
70 |
26 |
1 008 491 |
*dane aktualne na dzień 30.09.2023r.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 131 wniosków na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 1 531 665 zł
W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
69 |
41 |
746 982 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
62 |
23 |
784 683 |
*dane aktualne na dzień 30.06.2023r.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 116 wniosków na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 1 319 496 zł. W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
67 |
38 |
633 300 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
49 |
22 |
686 196 |
*dane aktualne na dzień 31.03.2023r.
Od dnia 03.01.2023 r. wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze należy składać wyłącznie przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl
Instrukcja składania wniosków w załącznikach.
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 106 wniosków na dofinansowanie z programu Czyste Powietrze na łączną kwotę 1 097 828 zł. W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
64 |
33 |
539 632 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
42 |
19 |
558 196 |
*dane aktualne na dzień 31.12.2022r.
Dnia 3 stycznia 2023 roku ruszyła kolejna odsłona Programu Czyste Powietrze.
Najważniejsze zmiany:
1. Zwiększenie wartości progów dochodowych kwalifikujące do uzyskania dofinansowania w ramach wszystkich części Programu.
w Części 1) Programu – do 135 000 zł,
w Części 2) Programu – do 1 894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
w Części 3) Programu – do 1 090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
2. Podniesienie maksymalnych kwot dotacji dla poszczególnych poziomów finansowanych, a także maksymalnych kwot dotacji dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.
3. Dodatkowe dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy zdecydują się na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji budynku. Przyznanie i wypłacenie wyższej kwoty dotacji do przedsięwzięcia z kompleksową termomodernizacją budynku/lokalu mieszkalnego, możliwe będzie po spełnieniu łącznie następujących warunków:
Został przeprowadzony audyt energetyczny budynku/lokalu mieszkalnego i został złożony wraz z wnioskiem o płatność Dokument podsumowujący audyt energetyczny, sporządzony na obowiązującym w ramach Programu wzorze;
Osiągnięto co najmniej jeden wskaźnik kompleksowej termomodernizacji:
a) zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2*rok) lub
b) zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%;
Zrealizowany został w całości wariant z audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie co najmniej jednego ze wskaźników kompleksowej termomodernizacji, nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
4. Możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie. Umożliwiono złożenia drugiego wniosku o dofinansowanie dla Beneficjentów, którzy wcześniej otrzymali dofinansowanie na wymianę kotła.
5. Wyłączono z kosztów kwalifikowanych podatek VAT. Dotacje będą naliczane od kwot netto.
6. Wprowadzenie możliwości uzyskania dotacji na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych ≤ 20 mg/m3 w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Zmiany obejmują także eliminację od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.
Wszystkie niezbędne i aktualne informacje włącznie z kosztami kwalifikowanymi znajdą Państwo pod adresem:
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze w zakładce "Dokumenty programowe obowiązujące od 03.01.2023 r." "
2022-10-19
Dotychczas w naszej Gminie zostało złożonych w sumie 96 wniosków na łączną kwotę 1 003 195 zł
W tym:
Gmina |
Liczba wniosków o dofinansowanie |
Liczba przedsięwzięć zakończonych |
Kwota wypłaconej dotacji |
Dąbrowa Białostocka - gm. miejska |
59 |
31 |
469 749 |
Dąbrowa Białostocka - gm. wiejska |
37 |
18 |
533 446 |
*dane aktualne na dzień 30.09.2022r.
Przypominamy jednocześnie, że nadal trwa nabór wniosków. Osoby zainteresowane zapraszamy do Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 12:00 do pokoju 2a lub do odwiedzenia poniższych linków:
-
Informacje nt. Programu - www.czystepowietrze.gov.pl
-
Wymagana dokumentacja - https://portal.wfosigw.bialystok.pl/dokumenty-od-15072022-r
-
Kalkulator dotacji - https://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/
-
Kalkulator grubości izolacji - https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/
-
Jak wnioskować – krok po kroku - https://docs.google.com/document/d/1Dcl0fl6Zjewvdv7vxdmoB6U5SdumwnATbqa81RkZclQ/edit#
-
Złóż wniosek - https://portal.wfosigw.bialystok.pl/
-
Ścieżka przez bank - https://portal.wfosigw.bialystok.pl/ciezka-przez-banki
-
Lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w Programie „Czyste Powietrze” - https://lista-zum.ios.edu.pl/
Dnia 09.06.2021r. o godzinie 10:00 w budynku Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Białostockiej odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Gościem był Pan Daniel Płoński - doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Poruszone zostały najistotniejsze kwestie Programu, takie jak specyfika całego przedsięwzięcia, korzyści płynące z udziału w Programie oraz warunki jakie należy spełnić aby dostać dotację na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu. W trakcie prelekcji zostały udzielone odpowiedzi na liczne pytania zadawane przez uczestników. Planowane są jeszcze 3 spotkania co kwartał, dlatego też Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. O terminie każdego z nich Państwa poinformujemy. Zachęcamy również do wizyty w naszym Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej, w pokoju nr. 9 od pn. do pt. w godzinach 7:30 - 14:00.
W naszym Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom i problemom mieszkańców. Dlatego uruchomiliśmy Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze. Będzie w nim można uzyskać informacje o programie, dopasować programowanie do indywidualnych potrzeb, oraz wypełnić i złożyć wniosek o dofinansowanie. Wspólnie zadbajmy o nasze gospodarstwa domowe, o zdrowie poprzez czyste powietrze, o przyszłe pokolenia.
Program Czyste Powietrze to kompleksowy program finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego celem jest zmniejszenie lub likwidacji emisji szkodliwych dla zdrowia pyłów i innych zanieczyszczeń emitowanych do powietrza przez gospodarstwa domowe spalające węgiel i inne wysokoemisyjne paliwa stałe.