DĄBROWA BIAŁOSTOCKA
Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Obok znajduje się cmentarz przykościelny z XVI wieku i kapliczka murowana XIX/XX wiek, upamiętniająca poprzednią świątynię.
Aby uruchomić interaktywne porównanie zdjęć, kliknij i przeciągaj biały pasek
WIATRAK z 1928 roku - typ holender
Aby uruchomić interaktywne porównanie zdjęć, kliknij i przeciągaj biały pasek
KALNO dawny majątek ziemski rozparcelowany po II wojnie światowej. Niegdyś dwór, siedziba administratora Klucza Kalniańskiego. Tutaj w czasie zaborów i II Rzeczypospolitej mieścił się czołowy Zarząd Rybołóstwa Śródlądowego.
CMENTARZ ŻYDOWSKI z XVII wieku - drugi cmentarz żydowski w Dąbrowie Białostockiej, ostatni pochówek odbył się w 1945 roku. W Dąbrowie Białostockiej przed II wojną światową istniały dwie synagogi, szkoła żydowska oraz łaźnia żydowska.
RÓŻANYSTOK
Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku wraz z Cudownym Obrazem Matki Boskiej
Różanystok, to jedno z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Archidiecezji Białostockiej, czyli na terenie dawnej Archidiecezji Wileńskiej. Jego początki sięgają siedemnastego wieku.
Aby uruchomić interaktywne porównanie zdjęć, kliknij i przeciągaj biały pasek
DRAPIEŻNIK budynek poklasztorny zbudowany przez mniszki prawosławne w XIX w.
KAPLICA pw. NMP WSPOMOŻENIA WIERNYCH zbudowana w latach 1907-1915 przez mniszki prawosławne
Willa drewniana tzw ZIELONA DACZA z początku XX w.
KAMIENNA STARA
KOŚCIÓŁ św. ANNY
Pochodzący z XVI wieku to najstarsza budowla sakralna na Podlasiu. Został ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego -dzierżawcy leśnictwa perstuńsiego i nowodworskiego, a później marszałka nadwornego litewskiego.
GRÓB GENERAŁA NIKODEMA SULIKA, bohatera bitwy pod Monte Cassino. Prochy generała i jego żony Anieli zostały sprowadzone z Londynu do Kamiennej Starej w 1993 roku i zgodnie z wolą rodziny spoczęły przy kościele św. Anny.
KAMIENNA NOWA
DWORZEC KOLEJOWY murowany z końca XIX wieku
SUCHODOLINA
Przy drodze rośnie lipa uznana jako Pomnik Przyrody Prawem Chroniony-237. Na wysokości 1,2 m w naturalnej i od czasu do czasu wyrównywanej wnęce została umieszczona figurka Matki Boskiej. Wiek drzewa jest szacowany na około 300 lat. Od niepamiętnych czasów służy ono za kapliczkę, przy której do dnia dzisiejszego okoliczni mieszkańcy odbywają nabożeństwa majowe. Nosi ono miano Świętej Lipki i od wieków zatrzymywali się przy nim pątnicy, udający się do Różanegostoku na Zielone Świątki.
SZLAKI TURYSTYCZNE
W pobliżu Kamiennej Nowej na trasie Dąbrowa Białostocka - Zwierzyniec Wielki znajduje się gospodarstwo pana Ryszarad Myśliwca, który od wielu już lat oprócz pisania poezji zajmuje się rzeźbiarstwem.
Jego rzeźby przyozdabiają jego podwórko oraz drogę do niego prowadzącą. Wykonane są w naturalnie rosnących drzewach, rzeźby rozrastają się wraz z drzewem. Pan Ryszard wykonał także uniklane rzeźby całej drogi krzyżowej w lesie. Te oryginalne dzieła są atrakcją nie tylko dla miejscowej ludności, lecz również dla wycieczek szkolnych jak i osób przejeżdżających czy zwiedzających Ziemię Dąbrowską
Koło Kamiennej Nowej i Hamulki można zobaczyć bunkry - pozostałość radzieckich fortyfikacji Linii Mołotowa, które niegdyś stanowiły część Grodzieńskiego i Osowieckiego Rejonu Umocnionego.
BIEBRZAŃSKI PARK NARODOWY
Granice Biebrzańskiego Parku Narodowego
Biebrzański Park Narodowy został utworzony w 1993 r. w celu ochrony najbardziej rozległych w Polsce i Europie Środkowej torfowisk, położonych wzdłuż rzeki Biebrzy. Jest największym i najdłuższym parkiem narodowym w naszym kraju. Zajmuje 59223 ha a odległość między jego obrzeżami wynosi niemal 100 km. Park rozciąga się od źródeł Biebrzy, obejmując prawie całą rzekę aż do ujścia do Narwi.
BPN skrywa przede wszystkim naturalne, nietknięte przez człowieka rozległe mokradła, bagna oraz torfowiska co czyni go tak niedostępnym i tajemniczym. Dolina Biebrzy w większej części zachowała swój unikalny, dziki charakter. Z tego powodu jest jedną z najbogatszych w gatunki ptaków wodno-błotnych ostoją w Polsce. Zaobserwowano tu ich ok. 270 gatunków, w tym blisko 180 gniazduje nad Biebrzą. Spotkać tu można dubelta, wodniczkę, cietrzewia i orlika grubodziobego, dla których dolina jest jednym z ostatnich ptasich azyli w Europie. Poza nimi występują tam także dość rzadkie ptaki, jak batalion (symbol parku), kszyk, kulik wielki, biegus zmienny, żuraw, rybitwa białoskrzydła i białowąsa oraz ptaki drapieżne: puchacz, sowa błotna, błotniak łąkowy i zbożowy. Dolinę rzeki zamieszkuje 48 gatunków ssaków (np. wydry, borsuki, gronostaje, jenoty a nawet wilki). Park słynie z największej w Polsce populacji łosi (ok. 650 sztuk) oraz przywróconej na te tereny populacji bobra (ponad 1000 osobników), od którego to Biebrza zawdzięcza swoją nazwę (nazywano ją dawniej Bobra, Biber albo Bebra, co znaczyło-rzeka bobrów).
Biebrza jest rzeką typowo nizinną o wolno płynących wodach. W okresie wiosennym tworzy szerokie rozlewiska z powodu wezbrań wody o charakterze roztopowym. Krajobraz doliny cechuje wysoki poziom naturalności. Rzeka płynie w niezaplanowany sposób tworząc liczne meandry. W jej wodach żyje ok. 36 gatunków ryb (np. sumy, szczupaki i węgorze).
Jeśli chodzi o florę Biebrzańskiego Parku Narodowego, warto wspomnieć, że występuje tu 45 gatunków zagrożonych wyginięciem (np. szachownica kostkowata, fiołek torfowy i kosaciec bezlistny). Odnotowano tu w sumie ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych. Chlubą doliny są storczyki (20 gatunków), rosiczki oraz widłaki. Wśród zbiorowisk leśnych występują olsy, brzeziny i łęgi, skrywające rzadkie brzozy niskie i wierzby lapońskie.
Biebrzański Park Narodowy ma do zaoferowania ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Spośród wielu tras rowerowych, uwagę należy zwrócić na Podlaski Szlak Bociani.
Szlaki piesze w czasie wiosennych rozlewisk są niełatwe do przebycia, ale rekompensatą za trud są wspaniałe widoki krajobrazu oraz przylatujące w tym okresie ptaki. Specjalnie dla pasjonatów ornitologii przy szlakach zbudowano wieże obserwacyjne, z których można dostrzec nierzadko unikatowe gatunki ptaków oraz oczywiście łosie i inne zwierzęta. Dużą popularnością cieszą się szlaki w basenie środkowym, które zaczynają się przy leśniczówce Grzędy.