Uczestniczymy w wielu projektach, a jeszcze więcej składamy wniosków by rozwijać naszą gminę Dąbrowa Białostocka. Otworzyliśmy wspaniałe mieszkanie treningowe dla osób niepełnosprawnych. Jest to innowacyjny program by pomóc usamodzielnić się osobom niepełnosprawnym z gminy Dąbrowa Białostocka. Pilotażowy program w województwie podlaskim przyniósł niepowtarzalny efekt jako pierwsi zakończyliśmy remont, wyposażenie i rekrutacje osób. Zostaliśmy prekursorami nowej dziedziny funkcjonowania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie samodzielnie. Program W poszukiwaniu modelowych rozwiązań jest programem, który powinien być realizowany we wszystkich gminach w Polsce. Wykonanie remontu trwało niespełna 2 miesiące, kolejne 2 miesiące to czas na wyposażenie pod wymiar oraz zakup sprzętu elektronicznego i codziennego użytku.
Słowa podziękowania kierujemy do pracowników ROPS w Białymstoku za przyjęcie do projektu, Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w Augustowie za koordynację i opiekę merytoryczną, Urzędowi Marszałkowskiemu z Marszałkiem oraz Radnym Pawłem Wnukowskim za wspieranie naszych inicjatyw prawnie i organizacyjnie, Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej z panią kierownik Agnieszką Poważa za pomoc w rekrutacji mieszkańców, Radnym Rady Miejskiej w Dąbrowie Białostockiej z Przewodniczącym Adamem Wojteczko, również firmie z Dąbrowy Białostockiej Dąbnica Sp za solidne i dobre wykonanie remontu i wyposażenia, oraz portalowi isokolka za udostępnienie zdjęć.
9 lipca 2020 r.
W Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej została podpisana umowa pomiędzy Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych im. króla Zygmunta Augusta w Augustowie a Euro – Projekt Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Tomasz Jacyniewicz w Białymstoku.
Umowa zawarta została w ramach realizowanego projektu pn. W poszukiwaniu modelowych rozwiązań. Jest to projekt partnerski, gdzie liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.
Mieszkania wspomagane realizowane są w pięciu podlaskich gminach tym w Gminie Dąbrowa Białostocka. Celem Projektu jest opracowanie modelowego rozwiązania/standardu z zakresu mieszkalnictwa wspomaganego skierowanego do osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa (ONI). Założeniem projektu jest opracowanie modelu/standardu funkcjonowania mieszkań wspomaganych, który ma przyczynić się do dobrej jakości usług realizowanych na rzecz ONI w najbliższym środowisku, zwłaszcza w następujących obszarach możliwości dostępu do pomocy osobistej, odpowiedniej opieki oraz treningu, poradnictwa i rewalidacji osobistej oraz innych usług świadczonych w społeczności lokalnej.
Podpisana umowa dotyczy sporządzenia dokumentacji projektowo – kosztorysowej wykonania robót remontowych i adaptacyjnych lokalu mieszkalnego nr 1 wraz z wiatrołapem i schodami zewnętrznymi, celem dostosowania go do potrzeb mieszkania wspomaganego, znajdującego się w budynku w miejscowości Różanystok 4/1, przeprowadzenie inwentaryzacji oraz pełnienie nadzoru autorskiego.