Dzięki wspólnym chęciom i determinacji Burmistrza Dąbrowy Białostockiej Artura Gajlewicz, społeczności szkolnej na czele z Dyrektor Małgorzatą Andronik, Samorządem Uczniowskimi i Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury, złożyliśmy wniosek do Programu Symbole narodowe RP finansowanego ze środków Biura Niepodległa, który został pozytywnie oceniony i otrzymał dofinansowanie.
Nie byłoby takiego efektu, gdyby nie koncepcja i realizacja artysty od murali - Piotra Topczyłko Vinci. To on sprawił, że nasza wizja doczekała się tak zgrabnej formy.
Musicie wiedzieć, że nic na tym obrazie nie jest przypadkowe. Poprzez ten rysunek chcieliśmy przedstawić mniej i bardziej znane fakty z życia Patrona naszej największej placówki oświatowej.
Zacznijmy od samej postaci: Kościuszko ubrany jest w galowy strój generalski. W prawej dłoni trzyma Uniwersał połaniecki, którym Kościuszko postawił pierwszy krok do zagwarantowania wolności chłopom pańszczyźnianym. Wolność osobista była dla Tadeusza Kościuszki największą wartością, o którą walczył przez całe swoje życie. W lewej ręce patron trzyma paletę malarską, która świadczy o jego zainteresowaniach sztuką, malarstwem, rysunkiem i architekturą. Postać opleciona jest biało-czerwoną flagą, która wędrując przez cały mural podkreśla troskę o kraj i nieustającą obecność Polski w życiu naszego bohater.
Postać stoi na wzniesieniu - to Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Australii.
Obrazek w tle najbardziej po lewej - kopuła Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby w Paryżu, gdzie Kościuszko przez 5 lat studiował, ale także wyrabiał swój światopogląd oraz przekonania społeczne i polityczne.
Kolejny rysunek to fort West Point w USA. Kościuszko przybywszy do Stanów Zjednoczonych przyłączył się do wojsk Armii Północnej walczącej o niepodległość z armią angielską. Zdobył ogromny szacunek za przygotowanie fortyfikacji w czasie bitwy pod Saratogą, kluczowego starcia wojny amerykańsko-angielskiej. Otrzymał zadanie budowy umocnień West Point, z którego wywiązał się wzorowo tworząc niezdobytą twierdzę. Dziś znajduje się tu słynna akademia wojskowa.
Ostatni rysunek w tle przedstawia Thomasa Jeffersona, prezydenta Stanów Zjednoczonych, serdecznego przyjaciela Kościuszki. Również Jerzy Waszyngton bardzo dobrze znał się z naszym bohaterem ceniąc jego umiejętności i niezachwiane poglądy.
Na fruwających kartkach znajdują się architektoniczne i malarskie prace Tadeusza Kościuszki. Ta najbardziej po prawej to strona tytułowa kompozycji na fortepian "Dwa polonezy i walc" autorstwa naszego patrona. Utwory te dostępne są na youtube, zachęcamy do posłuchania.
Choć trudno w to uwierzyć, przedstawione na grafice fakty absolutnie nie wyczerpują zasobu ciekawostek, jaki możemy odkryć szperając w życiorysie Kościuszki, do czego gorąco zachęcamy!
Źródło: https://www.facebook.com/mgokdb
2023-09-04
Uroczyste odsłonięcie muralu na budynku Szkoły Podstawowej poświęconego patronowi Tadeuszowi Kościuszko.
2023-06-09
Burmistrz Artur Gajlewicz, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej Maciek Sulik uczestniczyli w spotkaniu z Panią Dyrektor i Samorządem Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Białostockiej, dotyczącym projektu muralu, który ma powstać na budynku szkoły.
2023-05-06
Biuro Niepodległa ogłosiło wyniki naboru w programie dotacyjnym Symbole Narodowe RP. Dofinansowanie otrzymało 128 wnioskodawców, w tym również Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Białostockiej na kwotę 12 750,00 zł, na wykonanie zadania, muralu pod nazwą O Kościuszko, piękny wzorze. Który upamiętni naszego wielkiego rodaka i tytuł szkoły - informuje Burmistrz Artur Gajlewicz i Dyrektor MGOK Maciek Sulik.