23 czerwca 2022r. Burmistrz Dąbrowy Białostockiej Artur Gajlewicz, na zaproszenie Rektora WSE w Białymstoku Aleksandra Prokopiuka uczestniczył w uroczystym otwarciu placówki konsulatu.
W uroczystości wzięli udział Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Kazachstanu w Polsce Alim Kirabayev oraz konsul honorowy Kazachstanu i jednocześnie rektor WSE Aleksander Prokopiuk. Europoseł Karol Karski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Marszałek Artur Kosicki, Radny Paweł Wnukowski, Prezes Ares Suwałki Łukasz Owsiejko, członek Rady Polityki Pieniężnej Henryk Jan Wnorowski, przedstawiciele Mlekovita, Pronar i innych dużych zakładów przemysłowych województwa podlaskiego.
Do tej pory w Polsce działały cztery konsulaty honorowe Kazachstanu: w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach. Ambasador Alim Kirabayev przypomniał, że piąty – białostocki konsulat został otwarty w 30. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych między Republiką Kazachstanu a Polską.
– Wyrażamy głęboką wdzięczność stronie polskiej za zainteresowanie i pomoc w poszerzeniu geografii konsulatów honorowych Kazachstanu – powiedział Alim Kirabayev. I zaznaczył, że lokalizacja w Białymstoku jest bardzo istotna.
– Ze względu na swoje położenie Białystok jest największym ośrodkiem komunikacyjnym na wschodzie Polski, a także najważniejszym ośrodkiem kulturalnym województwa podlaskiego. Ponad 200 studentów z Kazachstanu uczy się na wyższych uczelniach Podlaskiego i Lubelskiego, za które również będzie odpowiadał konsulat w Białymstoku – mówił ambasador.
Niemal w równym stopniu gospodarka Kazachstanu opiera się na przemyśle i rolnictwie. Kraj posiada dość bogate złoża surowców energetycznych (węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny) oraz rudy żelaza, miedzi, cynku, ołowiu, fosforytów, chromu, manganu, srebra i złota. Spółki wydobywcze należą do kazachskiego funduszu państwowego Samruk-Kazyna, ale dopuszczają udziały inwestorów zachodnich i chińskich[13]. Od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu rud uranu, wyprzedzając wieloletniego lidera, Kanadę. Dzięki ich wydobyciu rozwija się przemysł hutniczy, maszynowy, chemiczny, a rolnictwo dostarcza surowców przemysłowi włókienniczemu i spożywczemu. Oprócz roślin przemysłowych (głównie bawełna, tytoń, buraki cukrowe) uprawia się zboża (pszenicę, jęczmień i owies), ziemniaki. Spory odsetek upraw prowadzony jest na polach sztucznie nawadnianych.
Współpraca Państw Polski i Kazachstanu może przynieść wymierne korzyści gospodarcze obu krajom w obecnym kryzysie geopolitycznym.